A koordináta mérőgépek és a képfeldolgozás nyújtotta lehetőségek

Tartalomjegyzék

A képfeldolgozáson alapuló koordináta mérőgépek többféle elven működhetnek.

De melyik a legjobb az adott méréshez? Ez mindig a mérési feladattól, a mérési bizonytalanságtól és az elvárt mérési sebességtől függ.

Azok a gépek, amelyeken a kamera a hagyományos komparátorokhoz hasonlóan rögzítve van a mért tárgyhoz képest, és teljes jellemzőket tudnak mérni a szenzor látómezejében, „in the image” történő méréssel működnek. Azok a gépek, amelyek a hagyományos műhelymikroszkópokhoz hasonlóan működnek és a kamerát a mérési térben, mechanikus tengelyek (mérőasztal) mentén mozgatva a szenzor látómezőjénél nagyobb jellemzőket is tudnak mérni, „on the image” méréssel működnek.

„in the image” mérés

A legegyszerűbb esetben az „in the image” mérés csak és kizárólag optikákkal és egy (CCD vagy CMOS) kamerával valósul meg. A fix látómezőben érvényes pontosságot elsősorban az optika nagyítása (kb. 0,04 és 10 között) és ezáltal a látómező mérete (kb. 200 mm – 1 mm méretű négyzet) határozza meg. Minél nagyobb a látómező, annál kisebb a felbontás és a pontosság.

Vegyünk például egy 100 mm hosszú tárgyat, amelyet az optika a kamera szenzorának pontjaira vetít. Ez legjobb esetben is néhány ezer pixel vonalanként.

A kb. 100 µm-es eredő felbontást szubpixeles interpolációval 10-szeresére növelve kb. 10 µm-es mérési pontosság adódik. 100 mm-es méretű tárgyaknál tehát ilyen technikával 100 µm-es nagyságú tűrések ellenőrizhetők (a mérési bizonytalanság és a tűrés aránya 10:1).

koordináta mérőgép

1. ábra „in the image” méréshez való optikák kb. 1 mm x 1 mm és 240 mm x 180 mm közötti látómezővel és 0,3-10 µm-es pontossággal (Werth QuickInspect)

A nagy látómezőhöz szükséges kis nagyítású lencsék gazdasági megfontolásokból (korlátozott hely és emiatt kisebb nyílás) általában nagyobb mélységélességgel rendelkeznek, ami megnehezíti a pontos fókuszálásukat. Ez a „normál” lencsék mélységélességében jelentkező ismeretlen nagyítás miatt mérési eltéréseket eredményez. A telecentrikus lencsék állandó nagyítást garantálnak viszonylag nagy mélységélességben (a telecentrikus tartományban), ezért nagyobb mélységélességekhez van rájuk szükség. Ezen kívül a képfeldolgozás is kínál olyan funkciókat, amelyek megkönnyítik a felhasználó számára a pontos fókuszálást. Az 1. ábrán egy tipikus „in the image” elvű mérőgép látható. Munkadarabok 10 µm-es tűréseinek nagy mérési tartományban történő vizsgálatához ez a koncepció nem jelent hatékony megoldást.

Ilyen esetben „on the image” elvű gépekre van szükség.

„on the image” mérés

Az „on the image” elven működő koordináta mérőgépek képesek elmozdítani a munkadarabot vagy a kamerát a gép tengelyei mentén, különálló geometriai elemek, pl. pontok, egyenesek vagy körök észleléséhez (2. ábra, baloldal). A szükséges pontosságot részben a megfelelően nagy nagyítású optika kiválasztása garantálja.

A szenzor és a munkadarab pozíciója (portál vagy X-Y asztalos gépeknél) a gépi tengelyek pontos mérésével is meghatározható, a geometriai és hőmérséklet miatti eltérések figyelembe vételével. A geometriai elemek az észlelt elem szenzor koordináta-rendszerbeli pozíciójának és a szenzor gépi koordináta-rendszerbeli pozíciójának szuperpozíciójával alakulnak jellemzőkké (pl. távolsággá vagy szöggé). A jellemzők helyét és méretét a mérőszoftver számítja ki.

Egy kiegészítő függőleges mérőtengellyel ezek a gépek háromdimenziós munkadarabmérésre is alkalmasak. A tárgy felülete a harmadik tengellyel mérhető, pl. a képfeldolgozó szenzor autofókuszos szenzorként történő használatával.

 data-lazy-src=

Az „in the image” elven működő koordináta mérőgépek közös jellemzője a könnyű kezelhetőség és a kiváló ergonómia. Mérési tartományukhoz képesti pontosságuk miatt azonban felhasználhatóságuk korlátozott és kizárólag 2D-s mérési feladatokra alkalmasak. A legtöbb mérési feladatnál a munkadarabméret és az előírt tűrés aránya „on the image” mérőgépek használatát teszi szükségessé.

Forrás: Werth

Facebook
LinkedIn

Legutóbbi bejegyzéseink

A Dendrit Mentor Kft. és a Werth Magyarország Kft. közös sikertörténete

A Dendrit Mentor Kft. egy 100%-ig magyar tulajdonban lévő vállalkozás, amely Veresegyházon található, mindössze 25 km-re Budapesttől. A cég egyedi és kisszériás gyártásra specializálódott, és elsősorban
a higiéniai és energiaiparban tevékenykedő megrendelőket szolgál ki. A vállalat gépparkja lehetővé teszi olyan speciális folyamatok elvégzését, mint a fémmegmunkálás, CNC-marás, esztergálás, köszörülés, hegesztés, plazmavágás és hengerítés.

Ismét Werth-siker az Ipar Napjai szakkiállításon

2024-ben az Ipar Napjai elismerő oklevelében részesült WRT szenzortartó fejünk, ami egyedi technológiájával lehetővé teszi az optikai mérést, minden pozícióban. Ismét kiemelten büszkék vagyunk, hogy ilyen kiemelkedő termékekkel és termékcsaládokkal dolgozhatunk együtt!

Értesüljön időben!

A legfrisebb hírek, kedvezmények, iparági újdonságok: iratkozzon fel hírlevelünkre és legyen naprakész, hogy rátaláljon az új üzleti lehetőségeket!

Scroll to Top