A Marine Corps War Memorial emlékmű 3D szkennelése
Bár a 3D szkennereket alapvetően metrológiai célokra fejlesztették ki, gyakran merül fel azok egyéb feladatra történő alkalmazhatósága. A feldolgozóipartól való eltávolodás ugyan kizökkenti a mérnököket a komfortzónájukból, de ugyanakkor látványos, érdekes és intellektuálisan is stimuláló feladatok elé állítja őket.
Egy ilyen alkalmazás a kulturális örökség védelme. A Creaform szakemberei tavaly kaptak felkérést arra, hogy beszkenneljék a Dél-Karolinában található, Iwo Jima Memorial néven is ismert Marine Corps War Memorial emlékművet. A híres szobor Joe Rosenthal Pulitzer-díjas fényképét kelti életre. A Marine Corps War Memorial szobor arra a pillanatra emlékeztet, amikor a csillagos-sávos lobogót 1945. február 23-án kitűzték az Iwo Jima szigetének déli részén található Suribachi-hegy tetejére. Az akcióban öt tengerészgyalogos és egy haditengerészeti orvos vett részt.
Az Iwo Jimáért vívott csata ikonikus a tengerészgyalogság történelmében. A második világháború alatt elhunyt tengerészgyalogosok mintegy egyharmada ebben az ütközetben veszett oda, és a Becsület érdemérmek egynegyedét is az Iwo Jima-i invázió után ítélték oda. A 3D szkennelési projekt ideje alatt is számos veterán és civil tette tiszteletét az emlékműnél, ami azt bizonyítja, hogy a csata az eltelt idő ellenére eleven emlékként él sok résztvevőben és leszármazottban.
A szobor valójában egy kicsinyített mása Felix de Weldon szobrász a Virginia állambeli Arlington Nemzeti Temető közelében található alkotásának. Az Egyesült Államokban több másolat is megtalálható, amelyek mindegyikét nagy becsben őrzi az 1775 óta létező tengerészgyalogság. Mivel a kérdéses replika betonból készült, az idő vasfoga nyomokat hagyott rajta. A Marine Corps Recruit Depot 3D modellt szeretett volna kapni a szoborról a későbbi javítások elvégzéséhez. Így ha a szobor egy része leválik az alkotásról, az elveszett darab nagyon nagy pontossággal helyreállítható lesz.
Egy ilyen szobor szkennelése egyedi kihívások elé állítja a szakembereket: különlegesnek számít a méret, a részletgazdagság, valamint a tény, hogy az alkotás a szabadtéren áll. Ezen kihívások mellett Dél-Karolinának e vidékén nyáron gyakoriak a kiszámíthatatlan felhőszakadások. A mérnököknek tehát gyors módszert kellett találniuk a művelet elvégzéséhez, ezért a nagy érzékelési tartományú szenzoros Surphaser 100HSX és a hordozható HandySCAN 700TM kombinációja mellett döntöttek.
A szobor teljes külső felületéről egy 3D modellt gyorsan sikerült létrehozni a Surphaser 100HSX segítségével, mivel nagy területeket képes érzékelni. Ezért ugyanazokat az elemeket már nem kellett még egyszer beszkennelni a HandySCAN-nel. A felület jó része azonban rejtve maradt a Surphaser 100HSX számára (a perifériában állva láthatatlan maradt), ezeken a területeken nyújtott nélkülözhetetlen segítséget a HandySCAN 700.
A nagy méréstartományú szenzorral létrehozott fájlt 3D referenciaként használták ahhoz, hogy optimálisan illeszkedjen a HandySCAN 700 által beszkennelt területekhez. Volt idő, amikor ekkora adatmennyiség létrehozása napokig tartott volna. Az új technológiával a csapat néhány óra alatt végzett a feladattal, és némi utómunkával tökéletes .stl fájlt adhatott át a megrendelőnek.
Forrás: Techmonitor.hu