Méréstechnika 4.0: az út a jövőbe – 3. rész

Tartalomjegyzék

A megbízhatóság a tisztelet alapja a mindennapokban. Az iparban pedig a megbízás elnyerésének kulcsa

A modern gyártástechnika öt trendet különböztet meg (gyorsaság, pontosság, megbízhatóság, rugalmasság és rendszerszintű szemlélet), amelyek meghatározzák egy adott vállalkozás versenyképességét. Sorozatunk ezt az öt trendet járja körül méréstechnikai szemszögből. A sorozat harmadik részében Csontos Tamás, a Werth Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója és Mohai Tamás műszaki specialista a megbízhatóság kérdését járják körül.
A sorozat első részét itt, a második részét pedig itt olvashatja.

A megbízhatóság utalhat a mérési bizonytalanságra, illetve a gép megbízhatóságára. Lehet más szemszögből is vizsgálni a megbízhatóság kérdését?

Mohai Tamás, a Werth Magyarország Kft. műszaki specialistája
Mohai Tamás, a Werth Magyarország Kft. műszaki specialistája

Mohai Tamás: Ez a két fő szempont létezik; a mérési eredmények bizonytalanságán kívül beszélhetünk a mérőgép mint műszaki berendezés megbízhatóságáról. Ez utóbbi nem egyenlő a megfelelőséggel. A gyártó ugyanis a megfelelőséghez meghatároz paramétereket, amiket a gépnek teljesítenie kell a használatbavétel előtt. A használatbavétel után pedig már megbízhatóságról beszélünk; meddig és milyen körülmények között teljesíti továbbra is a leírt paramétereket?

Tudni kell, hogy a mérőgépek nem sorozatgyártásban készülnek, jellemző az egyedi, manuális gyártás, ezért a hagyományos megbízhatósági elvek, statisztikai és valószínűségszámítási eljárások nem alkalmazhatók a mérőgépgyártókra. A berendezés megbízhatósága növelhető azáltal, hogy csökkentjük a gép bonyolultságát, és olyan alkatrész-beszállítókat választunk, amelyek kiemelkedő megbízhatósági tesztekkel és paraméterekkel rendelkeznek.

Hogyan aránylik egymáshoz a mérési bizonytalanság és a tűrés?

Mohai Tamás: A mérési bizonytalanság a tűrés egy részét mindenképpen „elviszi”, és az alacsonyabb mérési bizonytalanság szigorúbb gyártási tűréseket enged meg. Szerződéskötéskor jellemzően nem térnek ki arra, hogy milyen mérési bizonytalansággal számolhatnak a kiszállításkor, illetve átvételkor. Általában csak azt kötik ki, hogy milyen mintavételezés és milyen selejtarány engedhető meg, valamint, hogy milyen mérésre van szükség. Esetleg definiálják, hogy a mérés koordináta-méréstechnikával történjen.

Csontos Tamás, a Werth Magyarország Kft. ügyve- zető igazgatója

Az autó- és repülőgépiparban már egyeztetik a méréstechnikát, és összehasonlító méréseket is végeznek, de a mérési stratégia (a mérési pontok, eljárások meghatározása) itt is eltérő lehet.

Mind a beszállító, mind az átvevő gépének van egy mérési bizonytalansága, és akkor ott van még a tűrés is. Ilyenkor indul az alkudozás, hogy mit milyen súllyal vegyenek számításba. Láttam olyan eseteket, amikor a megrendelő is rájön, hogy az alkatrész egyes pontjaira irreális elvárásokat forgalmazott meg, és megenged a két mérés között akkora eltérést, mint a tűrés fele.

Csontos Tamás: Van jó pár olyan megrendelő és beszállító, akiknél ennek a kultúrája még egyáltalán nem alakult ki – ami nagyrészt arra vezethető vissza, hogy a minőség-ellenőrzést végző személyeknek nincs méréstechnikai alapképzettége –, ezért a gyártói, nem pedig a valós értékekre hagyatkoznak. A mi feladatunk nemcsak az, hogy mérőgépet értékesítsünk, hanem az is, hogy terjesszük ezt a tudást. Ingyenesen is adunk tanácsokat arra, hogy miként csökkenthető a mérési bizonytalanság sokszor a legegyszerűbb eszközökkel – például a klimatizálási beállításokkal.

A „méréstechnika aranyszabálya” (a mérőberendezésnek megközelítőleg tízszer pontosabbnak kell lennie a vizsgálandó tűrésnél) a valóságban is alkalmazott szabály?

Mohai Tamás: A nagyságrendbeli eltérésre vonatkozó aranyszabály valóban létezett és létezik (G. W. Berndt 1930), de ahogy szigorodnak a tűrések, úgy válik egyre tarthatatlanabbá a megfogalmazott tízszeres eltérés. Az elmúlt évtizedben sokszor elmegyünk az akár csak az egyharmados arányig is, vagyis a mérési bizonytalanság egyből elviszi a tűrés egyharmadát, de ha a vevői oldal mérőgépét is figyelembe vesszük, akkor akár a kétharmadát is. Ilyenkor csak egy kicsit kell romlania a mérési bizonytalanságnak, hogy már boruljanak a minőségi elvárások.

Hogyan függ össze a szerződéses tűrés és a kiszállíthatósági tűrés?

Mohai Tamás: A szerződéses feltételek alapját gyakran a rajzon megadott tűrések képezik, a beszállítónak ezeket kell teljesítenie. Az átvevő oldalán viszont az alkalmazott átvételi tűrések a mérési bizonytalansággal nőnek. A rajzi tűrésekhez közeli darabok emiatt nem fogadhatók el, vagy vállalni kell annak kockázatát, hogy esetleg hibás alkatrész kerül felhasználásra. A gazdaságosság és a felelős minőségbiztosítás azt feltételezi, hogy a szerződés alapját ne a rajzi tűrések adják.

A szerződéses tűrések garantálják a szerződéses feltételek egyértelműségét
A szerződéses tűrések garantálják a szerződéses feltételek egyértelműségét: TS rajzi tűrés, UA az ügyfél által az átvétel során használt mérőgép bizonytalansága, TV szerződéses tűrés, UL a beszállító mérőgépének bizonytalansága, TL a kiszállíthatóság megadására érvényes tűrés

Azokat a darabokat, amelyek tényleges értéke a szerződéses tűrésbe esik, ám kívül esik a kiszállíthatósági tűrésen, a beszállítónak selejtté kell minősítenie saját UL mérési bizonytalansága miatt. Azokat a darabokat ellenben, amelyek tényleges értéke kívül esik a szerződéses tűrésen, nem kell elfogadnia az átvevőnek. A mérési bizonytalanságot a szerződéses tűrés már tartalmazza. Azok a darabok, amelyek tényleges értéke kívül esik a rajzi tűrésen, semmiképpen sem teljesítik a szerződéses tűrést, így ezeket sem kell elfogadnia az átvevőnek.

Az ISO 9001 minőségbiztosítási szabvány 2015-ös felülvizsgálata során felértékelődött a megfelelőség bizonyítására használt mérő- és vizsgálóberendezések ellenőrzésének, karbantartásának, kalibrálásának, illetve hitelesítésének kérdése (ISO 9001 / 7.1.5.). Volt már arra irányuló igény, hogy egy-egy gyártás megindítása előtt csökkentsék a mérőeszköz mérési bizonytalanságát?

Csontos Tamás: Olyan értelemben igen, hogy a gyártási folyamat megkezdése előtt a beszállító új mérőgépet vásárolt. A VDA részletekbe menően leírja, hogy az első sorozat legyártása előtt milyen eljárást kell lefolytatni. Az adott mérőeszköz felbontását össze kell vetni a tűréssel. Ha az megfelelő, akkor mehetünk tovább a gyártóspecifikációkra – ha ez is összhangban van a tűréssel, akkor a mérőeszköz alkalmas az adott gyártási feladatra.

Amikor pedig a mérőeszközt beillesztik a gyártási műveletbe, akkor már nemcsak a gyártási specifikációkkal, hanem a környezeti paraméterekkel és a mérési bizonytalansággal is számolnunk kell – sokszor itt jön el a munka neheze, mert a valós bizonytalanság csökkentése nagyobb szaktudást feltételezhet, mint a mérőgép kiválasztása. Általában csak a környezeti feltételeket és a mérési stratégiát tudjuk megváltoztatni, a gép alapképességeit nem, de a lézerszkennerek esetében évről évre olyan szoftverfrissítések jönnek ki, amik önmagukban is jelentős mértékben képesek csökkenteni a mérési bizonytalanságot.

A szoftverek előtérbe kerülésével fontosabbá vált a szoftvermegbízhatóság témaköre?

Csontos Tamás: Egy komoly mérőszoftvergyártó eleve validáltatja független szervezetekkel a szoftver alapjául szolgáló algoritmust. Az ügyfelek el is szokták kérni az erről szóló bizonylatot – például az auditok kapcsán. A mérőszoftverek többsége csak a Gauss-kiegyenlítési algoritmusokra certifikált, de mostanában több fejlesztő törekszik arra, hogy saját termékét más eljárásokra is validáltatja.

A 3D mérések esetében a szoftver a megbízhatóság és a bizonytalanság kulcsa. Látszik a folyamat, hogy a szoftvervalidálás során annak egyéb jellemzőit is figyelembe vegyék, ne csak az alapul szolgáló matematikai modellt – az ISO 1101 szabvány értelmében például az alak- és helyzettűrések és a ponthalmazillesztés algoritmusainak validálását is megcélozták. Néha felteszik nekünk a kérdést, hogy miért kerülnek ilyen sokba a mérőszoftverek. Nagyrészt azért, mert már a fejlesztés során egy külön részleg folyamatosan teszteli az algoritmusokat, és hatalmas adatmennyiséggel kell dolgozni. Ami nagyon olcsó, ott ez a háttér hiányozhat, és jól tesszük, ha kételkedünk ezen szoftverek megbízhatóságában.

Folytatjuk…

Következő részt itt olvashatja: Rugalmasság, a mérési módszerek, technikák növekvő sokszínűségének kezelése

Molnár László
TechnMonitor

Facebook
LinkedIn

Legutóbbi bejegyzéseink

A Dendrit Mentor Kft. és a Werth Magyarország Kft. közös sikertörténete

A Dendrit Mentor Kft. egy 100%-ig magyar tulajdonban lévő vállalkozás, amely Veresegyházon található, mindössze 25 km-re Budapesttől. A cég egyedi és kisszériás gyártásra specializálódott, és elsősorban
a higiéniai és energiaiparban tevékenykedő megrendelőket szolgál ki. A vállalat gépparkja lehetővé teszi olyan speciális folyamatok elvégzését, mint a fémmegmunkálás, CNC-marás, esztergálás, köszörülés, hegesztés, plazmavágás és hengerítés.

Ismét Werth-siker az Ipar Napjai szakkiállításon

2024-ben az Ipar Napjai elismerő oklevelében részesült WRT szenzortartó fejünk, ami egyedi technológiájával lehetővé teszi az optikai mérést, minden pozícióban. Ismét kiemelten büszkék vagyunk, hogy ilyen kiemelkedő termékekkel és termékcsaládokkal dolgozhatunk együtt!

Értesüljön időben!

A legfrisebb hírek, kedvezmények, iparági újdonságok: iratkozzon fel hírlevelünkre és legyen naprakész, hogy rátaláljon az új üzleti lehetőségeket!

Scroll to Top