Feszültségmentes érintés

Tartalomjegyzék

Az olyan puha anyagok mérésénél, mint az alumínium vagy a műanyag, az 1 mm alatti átmérőjű gömbbel való tapintás deformációt okoz a munkadarab felületén. A német Werth Messtechnik GmbH üvegszálas optikai tapintója által kifejtett erő a hagyományos tapintóerő századrészénél is kisebb. Még ha el is hajlik a tapintó érintés közben, akkor sem áll fenn a veszélye a mérendő darab sérülésének.
A különböző munkadarabok mérésére megfelelő, modern koordinátamérő gépeknek (CMM) alkalmasnak kell lenniük a különféle szenzorok kezelésére. Az optikai szenzorok (képfeldolgozó rendszerek vagy lézerszenzorok) nagy sebességű méréseket, illetve érzékeny darabok érintésmentes vizsgálatát teszik lehetővé, azonban csak korlátozottan alkalmazhatók háromdimenziós tulajdonságok esetében.

 width=

 

Ezzel szemben a tapintós szenzorok alkalmasak komplex 3D-s jellemzők mérésére. Ilyenkor fizikai kapcsolat válik szükségessé a mérendő objektummal, amely valamilyen tapintóerő jelenlétében valósul meg. Ez pedig azt jelenti, hogy az érzékeny munkadarabok mérése tapintós alkalmazásokkal korlátozottan vagy egyáltalán nem végezhető el. A felhasználónak a mindenkori feltételek, valamint a tényleges mérési feladat függvényében kell a megfelelő szenzort kiválasztani.

Mikrogeometriák sajátos követelményei

A modern termékeket egyre inkább a kicsi és komplex geometriák, valamint nagy pontosságok jellemzik. Az optikai érzékelők különösen alkalmasak e mikrogeometriák mérésére, mivel a „letapogató elemei” a képfeldolgozó rendszer pixelméretéhez vagy a lézerponthoz hasonlóan maguk is nagyon kicsik. A háromdimenziós elemek, így hengeres felületek vagy furatok méréséhez azonban tapintós szenzorokra van szükség. A feladatok elvégzéséhez néhány 10 mikronnyi átmérőjű gömbtapintók szükségesek.

Ez azonban a tapintással járó mérési problémákat még hangsúlyosabbá teszi, mivel a tapintóerő még kisebb felületen hat, ezáltal könnyebben okoz deformációt. A tapintós méréseknél alapvető követelmény, hogy a tapintó kihajlásának legalább a darab tűrésének tartományában kell lennie a megbízható detektálás érdekében. A szkennelési folyamat alatt a tapintónak szintén érintkezésben kell lennie.
A további deformációt előidéző túlfutást csak úgy lehet megelőzni, ha a pozicionálás, illetve a megállás is nagyon lassú, ami viszont meglehetősen célszerűtlen. Nagy mérési sebesség esetén és a munkadarab egyenetlenségei miatt az alakváltozás gyakran meghaladja a megengedett mértéket. Vagyis kis átmérőjű gömbtapintók alkalmazásakor mérési hibák adódhatnak, vagy akár a munkadarab is sérülhet.

 

Forrás: Werth Messtechnik GmbH.

Facebook
LinkedIn

Legutóbbi bejegyzéseink

Metrascan

3 egyszerű teszt a magas minőségű 3D szkennerek felismerésére kalibrált etalonok nélkül

A mai piacon úgy tűnik, hogy minden 3D szkenner hasonló műszaki jellemzőkkel rendelkezik, mintha a gyártók a versenytársaik adatait néznék, és ugyanazokat a számokat használnák. Az adatlapok, marketingvideók és még a termékek megjelenése is hasonló, ami megnehezíti a minőség megkülönböztetését pusztán a műszaki adatok alapján.
Tehát, amikor több lehetőség is felmerül, hogyan ismerhetjük fel a magas minőségű 3D szkennert? Cikkünkből kiderül!

1 millio furat

Mérj 1 millió apró furatot kevesebb, mint 15 perc alatt

A minden korábbit felülmúló mérési sebességek a Raster Scanning HD segítségével válhatnak lehetővé az üvegen átmenő viák (TGV) méréséhez. A Werth szabadalmaztatott technológiája lehetővé teszi nagy területen a kis geometriai elemek leképezését nagy pontossággal, így egyedülálló módon teljesíti a felbontásra és mérési sebességre vonatkozó követelményeket.
Az eredmény egy átfogó kép, amely 20 000 megapixeles felbontású is lehet. Akár 1 millió furat pozíciója, átmérője és alakja mérhető és értékelhető sorozatban kevesebb, mint 15 perc alatt.

Értesüljön időben!

A legfrisebb hírek, kedvezmények, iparági újdonságok: iratkozzon fel hírlevelünkre és legyen naprakész, hogy rátaláljon az új üzleti lehetőségeket!

Scroll to Top